Kvalitní střecha z břidlice je mezi střešními krytinami materiálovým i řemeslným vrcholem.
Správně provedená břidlicová střecha nejen že esteticky a architektonicky významně zvýrazní celou budovu, ale zároveň zvýší hodnotu stavby.
Břidlice je čistě přírodní surovina, bez jakýchkoliv chemických barviv či přísad, tedy 100% ekologická. Kvalitní břidlice se vyznačuje dlouhou životností a stálobarevností po celou dobu životnosti.
K dokonalosti střechy z břidlice nestačí jen materiál samotný, ale je také potřeba odborně provést její montáž. Důležitá je také správná skladba střešního pláště. Střecha z přírodní břidlice se díky mnoha způsobům a druhům krytí, tedy hodí prakticky na jakoukoli složitou střechu domu.
Způsobů pokládky střešní krytiny z břidlice je několik. Základní rozdělení je do dvou způsobů, a to jednoduchého nebo dvojitého krytí. Jednoduché krytí se provádí spuštěním paty druhého (horního) kamene přes první (spodní). Naproti tomu u dvojitého krytí překrývají první řadu kamenů další dvě následující. To zajišťuje pak i vyšší pevnost a voděodolnost krytí. U obou těchto způsobů je pak vždy několik dalších druhů krytí (Moravské, šupinové, vodorovné, atp.).
Při montáži je třeba dbát na to, že každý břidlicový kus - kámen, musí být připevněn minimálně 2 hřebíky v ploše a minimálně 3-4 hřebíky v detailech, pro dosažení optimální pevnosti. Na každém běžném kusu jsou vyraženy otvory už z výroby. U osekávaných kamenů v detailech si pokrývač vyrazí speciálním nářadím díry podle potřeby. Doporučují se používat v každém případě hřebíky měděné či alespoň jinak povrchově upravené proti korozi. To aby nedocházelo k předčasnému ukončení životnosti střechy, kdy břidlice je ještě v pořádku, ale doslouží spojovací materiál, kterým je přichycena.
Zvláštní pozornost je třeba věnovat také podkladu. Měl by být ze zdravých a nejlépe širokých prken. Možné je např.také použití velkoplošných OSB desek. Střecha z přírodní břidlice se díky mnoha způsobům a druhům krytí, tedy hodí prakticky na jakoukoli složitou střechu domu.